Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 55 Ortalama: 3.4]

Meme Küçültme | Göğüs Küçültme

Meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme), göğüslerinizin vücut hatlarınızdan daha büyük olması durumunda yapılır. Göğüslerin büyük olmasının sebepleri arasında hormonal rahatsızlıklar; aşırı kilo alma; hamilelik ve genetik faktörler sayılabilir.

meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme ameliyatı) olmak isteyen bayanlarda olan genel rahatsızlıklar kabaca şunlardır;

– Büyük ve iri göğüslerin sebep olduğu omuz bölgesinde sütyen askı izleri

– Büyük ve iri göğüslerin sarkması sebebiyle boyun ve bel ağrısı , bu problem göğüs küçültme ameliyatının en önemli sebeplerinden biridir.

– Göğüs altlarında terlemeye bağlı dermatoz ve cilt hassasiyeti

Vücut hatlarınıza göre orantısız şekilde büyük olan göğüsler, sırt ve boyun ağrılarına sebep olabilir ve postur bozukluğu dediğimiz kambur duruşa sebep olur. Aynı zamanda sütyen askılarının omuzlarınızda ciddi izler bırakmasına ve meme altınızda dermatoz dediğimiz cilt rahatsızlıklarına sebep olabilir.  Tüm bu sorunlara bakıldığında aslında meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme ameliyatı) sadece estetik amaçlı değil, aynı zamanda sağlık içinde gerekli olabilen bir ameliyattır. 18 yaşından büyük, adetleri düzene girmiş herkes göğüs küçültme ameliyatı olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Bir Süreçtir?

Göğüs küçültme estetiği öncesinde bir plastik cerrahi uzmanı tarafından detaylı muayene edilirsiniz ve gerekli ölçümler alındıktan sonra, vücut hatlarınıza uygun şekilde küçültme oranı hesaplanır.

Gerekli çizimler tamamlandıktan sonra, uygun teknikle yaklaşık 2-3 saat süren bir ameliyata başlanır. Göğüs küçültme ameliyatından sonra, her iki göğsünüzün yan tarafında dren adını verdiğimiz, içerde kalan kan, serum, vs dışarı alabilmek için ince hortumlar bırakılır. Bu drenler 24-48 saatte çekilir ve sonra hastaneden taburcu edilirsiniz. Taburcu olurken ilk pansumanınız yapılır ve sporcu sütyeni adı verdiğimiz özel toparlayıcı sütyeniniz takılır ve bu sütyeni duruma göre 1-3 ay kullanırsınız. Bu toparlayıcı sütyenler, göğüs küçültme operasyonu yapan doktorunuz tarafından temin edilir.

göğüs küçültme

Göğüs Küçültme Ameliyatı İyileşme Süreci

Göğüs küçültme ameliyatından sonra çok ciddi ağrılarınız olmuyor, ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına 1 hafta devam ediyorsunuz. Normal hayatınıza dönüş süreci 48-72 saat şeklinde değişmekte olup, iş yapmanıza veya hareket etmenize engel bir durum yoktur.

Meme küçültme estetiği (göğüs küçültme estetiği) sonrasında ilk 10 gün ödem ve dikiş yerlerinin belirginliği göze çarpar. Göğüs küçültme, ameliyatın  süresine ve oluşturulan izlerin miktarına göre oldukça toparlanması kolay bir ameliyattır. Meme küçültme estetiği (göğüs küçültme estetiği) 10 günden sonra şeklin oturmaya başlaması ile hastaların kendine güveninin ve mutluluğunun artmasını sağlar. Bu süreç göğüs estetiğinde (meme estetiği) 3-6 ay devam eder ve 6 ay sonra meme küçültme ameliyatının (göğüs küçültme ameliyatı) nihai sonuçları ortaya çıkmaya başlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatında (göğüs küçültme ameliyatı) her hastaya göre kullanılan farklı teknikler vardır ve bunlardan en sık uygulananları ‘vertikal skar ‘ ve ‘ters T skar ‘ ameliyat teknikleridir.

Ters T, göğüs küçültme ameliyatı sonrası, meme etrafınızda ve meme altınıza uzanan T şeklinde iziniz kalmakta olup, meme başındaki izler belli olmamakla beraber, zaman geçtikçe diğer izleriniz de cilt rengine dönüyor, ancak izler tamamen yok olan izler değiller.

Vertikal skar göğüs küçültme ameliyatında sadece meme başı ve meme başından altta uzanan daha kısa bir iz kalır ve bu izler ters T ye göre nispeten daha az belli olan izlerdir. Ancak bu teknik her hastaya uygulanabilen bir teknik olmayıp muayene sırasında karar verilmektedir.

İzmirde meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme ameliyatı) yapan birçok meslektaşım, bu her iki tekniği de uygulayabilmektedir. Göğüs küçültme ameliyatında (meme küçültme ameliyatı) en önemli süreç, hangi tekniğin uygulanacağına karar verme sürecidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Emzirmeyi Etkiler Mi?

Meme küçültme (göğüs küçültme) sırasında, küçültülen dokuda süt kanallarının bir kısmı da olduğu için emzirme sırasında %20 oranında sütün az gelmesi gerçekleşebilir. Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme bir miktar etkilenebilir, ancak bu hastadan hastaya ve göğüslerinizin yapısına göre değişir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Küçülme Elde Edilir?

Meme küçültme sonrası hastanın vücut ölçülerine ve omuz mesafesinin genişliğine göre istediği oranda küçültülebilir. Bazı hastalar büyük göğüslerden çok sıkıldıkları için genelde muayeneye geldiklerinde ‘göğüslerimi mümkün olduğunca küçük istiyorum’ şeklinde serzenişte bulunurlar. Ve biz çoğu erkekler bu durumun ne kadar rahatsız edici olduğunu bilmediğimiz için, bunun önemini kavrayamasak da, meme küçültme isteyen bayanların bu serzenişi son derece haklı bir serzeniştir. Ancak göğüs estetiği özgüveni arttıran bir durum olduğu için, hastalarıma genelde meme estetiği için gerekli göğüs küçültmeyi vücut hatlarına uygun şekilde yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü göğüs küçültme sonrası, eğer çok küçük olmasını istediyseniz, bir süre sonra aynaya baktığınızda mevcut durum çok hoşunuza gitmeyebilir ve bu seferde biraz daha büyük olmasını isteyebilirsiniz. Bu sebeple meme küçültme ameliyatına karar verdiyseniz, size tavsiyem meme küçültme miktarını doktorunuza bırakın.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatında komplikasyon riski çok düşük olmakla beraber, olabilecek bazı durumlar şunlardır:

– Meme başı nekrozu dediğimiz meme başının siyahlaşarak bozulması: bu durum genelde pıhtılaşma bozukluğu olanlar ve çok fazla sigara tüketenler ile şeker hastalarında görülür. Ancak görülme sıklığı %1 den az olup tedavisi mevcuttur.

– Hematom, seroma: ameliyat sahasında kanama devam ederse meme derisinde kızarıklık ve ağrı ile kendini belli eder. Ancak dren dediğimiz hortumlar olduğu için bu kanamalar dışarı alınmakta ve bu komplikasyon da çok nadir görülmektedir.

– Enfeksiyon: ameliyat sonrasında ve sırasında antibiyotik kullanımına devam ettiğiniz için bu durumda çok nadir görülmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Göğüslerim Tekrar Büyür Mü?

Hayır, göğüs küçültme estetiği sonrasında tekrar büyümezler. Ancak aşırı kilo alırsanız veya yakın zamanda hamile kalırsanız göğüslerde sarkıklık olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Meme Kanseri Riskini Arttırır Mı?

Hayır, göğüs küçültme ameliyatının meme kanseri riskini arttırdığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Aksine büyük göğüsler, meme kanseri için sayılan risk faktörleri arasındadır. Bu sebeple göğüs küçültme ameliyatının meme kanseri riskini azalttığı söylenebilir. Ancak bu durum kesinlikle bir koruma yöntemi olmayıp herhangi bir bilimsel veri de yoktur. 35 yaşından sonra tüm bayanların düzenli olarak mamografive meme muayenesi yaptırması gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyat fiyatları (göğüs küçültme ameliyat fiyatları), hastayı görmeden ve muayene etmeden vermek doğru değildir. Meme küçültme fiyatı yapılacak ameliyata ve tekniğe göre değişmektedir.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 570 25 18

Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
Tarih : 23/11/2017
Kategori : Meme Estetiği

2019-04-18T16:52:25+03:00

Yorum ve Sorularınızı Buraya Yazabilirsiniz

- Email adresiniz yayınlanmayacaktır.
- Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.
- Yıldızlı (*) alanlar zorunludur.

73 Yorumlar

 1. gülçin karadağlı 16:57 de 27 Mayıs 2019 - Yanıtla

  merhabalar,

  34 yaşındayım , meme küçültme ameliyatı ile ilgili bilgi alabilir miyim ?
  şu an ki bedenin 85 D sanırım.
  fiyat bilgisi paylaşabilir misiniz ?

 2. aslı polat 09:13 de 22 Mayıs 2019 - Yanıtla

  Merhaba,34 yaşındayım göğüs küçültme ameliyatı hakkında bilgi alabilir miyim?

 3. Mine Çetiz 23:39 de 17 Nisan 2019 - Yanıtla

  Merhaba izmir karşıyakada oturuyorum 58 yaşındayım 25senedir mutiple skleroz hastasıyım sigara kullanıyorum meme küçültme ameliyatı olabilirmiyim boyum 1,77 kilom 67 bu ameliyatta sgk ile anlaşmanız varmı

 4. PINAR Aydın 15:39 de 12 Mart 2019 - Yanıtla

  Görkem bey merhaba
  Meme kîçültme operasyonu ile ilgili fiyat almak istiyorum mümkünse.

 5. Buse Öztatlıcı 20:39 de 17 Şubat 2019 - Yanıtla

  Görkem Bey Merhaba,
  Göğüs küçültme operasyonu ve fiyatı hakkında bilgi verir misiniz ?

 6. Nezahat turhan 13:17 de 14 Şubat 2019 - Yanıtla

  Merhaba,
  Oncelikle hangi sehirde olduğunuzu bilmek istiyorum.ben izmirdeyim.62 yasindayim.göğüslerim buyuk.90 e..cok korkuyo olmama ragmen ameliyat olmakistiyorum.emekliyim.sgk indirimi varmidir.fiyat nedir.bilgi alirsam cok mutlu olurum.saygilarimla..

 7. sevda kara 16:54 de 4 Şubat 2019 - Yanıtla

  iyi günler hocam. göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum. izmir dışında yaşıyorum ameliyat ve kontrol için kaç gün izmirde olmam gerekir. Ayrıca beden ölçüsü 95 tahmini ücret ne olur yardımcı olursanız memnun olurum iyi çalışmalar.

 8. Hâle zehra 17:23 de 12 Aralık 2018 - Yanıtla

  Merhaba 85 d kullanıyorum 33 yaşındayım 2 çocuğum var ve emzirme dönemleri bitti.fiyat hakkında bilgi alabilirmiyim lütfen.

 9. metin 14:02 de 10 Aralık 2018 - Yanıtla

  önceliklen iyi günler hocam bitliste yaşıyorum internetten araştırırken daha önce göğüs küçültme operasyonunu gerçekleştirdiğiniz hastalarınızın konuşmalarını okuyunca etkilendim nasip olursa ocak ayının ilk haftası izmire gelmeyi planlıyoruz 1 ay kalma imkanımız var bu süreç bize yetermi ameliyattan sonra kontrollere gelme gibi bir durum olacakmı beden ölçüsü 95 tahmini ücret ne olur yardımcı olursanız memnun olurum iyi çalışmalar.

 10. cansu 14:01 de 10 Aralık 2018 - Yanıtla

  önceliklen iyi günler hocam bitliste yaşıyorum internetten araştırırken daha önce göğüs küçültme operasyonunu gerçekleştirdiğiniz hastalarınızın konuşmalarını okuyunca etkilendim nasip olursa ocak ayının ilk haftası izmire gelmeyi planlıyoruz 1 ay kalma imkanımız var bu süreç bize yetermi ameliyattan sonra kontrollere gelme gibi bir durum olacakmı beden ölçüsü 95 tahmini ücret ne olur yardımcı olursanız memnun olurum iyi çalışmalar.

 11. Tuğçe yorlmz 01:05 de 3 Kasım 2018 - Yanıtla

  Merhaba görkem bey. Göğüs küçültme ve dikleştirme ameliyatı olmak istiyorum. Boy 1.63 kilom 87 bu durumdq öncelikle kilo vermem gerektiğini biliyorm. 95 c sütyen kullanıyorum omuzlar da sütyen izi yara şeklinde boyun ve sırtımda ağrı oluyor. Göğüsler ağır geliyor fazlasıyla bazen bu yüzden ağladığımı bilirim. Kilo verme sürecinden sonra ziyaretinize geliceğim inşallah. Sizden ricam fiyat bilgisini paylaşırmısınız ?

 12. Öykü Şenal 23:59 de 31 Ekim 2018 - Yanıtla

  Mükemmel bir doktor tek kelimeyle 🙂 Cok ağrım olur diye korkuyordum.. Ama daha 2. Günüm olmasına ragmen hiç ağrım yok, pansumanlı hali bile güzel gözüküyor başka daha ne isterim kii 🙂 Verdiğiniz güven için, herşey için çok teşekkür ederim Görkem Bey, iyi ki tanıdım sizi 🙂

 13. Özlem Özeles 20:21 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam, ben 47 yaşındayım, göğüslerim 95C, çok rahatsızım bu durumdan, küçültmek istiyorum, yeriniz ve ücret hakkında bilgi almak istiyorum mümkünse, teşekkür ederim.

 14. filiz 00:44 de 28 Eylül 2018 - Yanıtla

  En küçük kaç yaşında bu ameliyat olabiliyor
  16 yaşında kızım var 100 beden
  ve çok sıkıntı çekiyor
  ağrılarıda var

 15. Yasemin yıldırım 00:24 de 12 Eylül 2018 - Yanıtla

  Merabalar görkem bey ben 34 yaşındayım 2 çocuk annesiyim ve şuan 13 aylık oğlumu emziriyorum. D cap sütyen kullanıyorum ve boyuma kilima göre göğüslerim fazla sırt ağrılarımda çoğaldı emzirme döneminde ameliyat olmam sakıncalı mı bilgi almak istiyorum ayrıca fiyat bilgiside rica ediyorum

 16. Rena Alimirzeyeva 12:35 de 2 Eylül 2018 - Yanıtla

  Düşünmeden ameliyat olacağınız bir doktor daha 5 ci günü ameliyatımın ama kendımı cok ıyı hıss edıyorum senelerimi aldı doktor araştırmak sonra rastgele Görkem beye rastladım iyki de rastlamışım şehir disindan geldım kendısı için aşırı evhamlı çok nazlı biri olmama rağmen Görkem bey tek hastası benmişim gibi davrandı bana güven verdı estetık ve güzel gögusler verdı umarım yazılarım bir çoğunuza yardımcı olacaktır ☺️

 17. Nurhayat aktaş 21:34 de 1 Eylül 2018 - Yanıtla

  Merhaba bende 37 yaşındayım evliyim 2 doğum yaptım göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum fiyat vs hakkında yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

 18. Zümra ordu 16:13 de 1 Eylül 2018 - Yanıtla

  Doktor bey merhaba. Ben 19 yaşindayım meme küçültme ile ilgili bir sürü şey araştırıyorum ama hala istediğim şeyi bulamadim. Ben 72 kiloyum ve göğüs ölçülerim 95 B cup sağ göğsüm sol göğsüme göre çok fazla büyük 95 sol göğsüme tam otururken sağ göğsüm yine taşıyor. Bu durumdan çok şikayetçiyim duruş şeklim bozuldu ve omuzlarımda iz oluştu. Çok mutsuzum göğüs küçultme ameliyatı olmak istiyorum fakat şuan imkanım yok fiyatını öğrenmek istiyorum. Ve unutmadan göğüs küçültme ameliyatı olduktan sonra zayıflamanın göğüs şekline bi zararı olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim

 19. Sencan Onat Doğan 05:15 de 18 Ağustos 2018 - Yanıtla

  Doktor Bey merhaba. Meme küçültme ve dikleştirme ile ilgili araştırma halindeyim.. Yaşım 48 . meme beden 95… kilom çok fazla değil. 42 yaşımdayken ikinci kızımı doğurdum ve emzirdim. Büyük ve sarkık olmakla beraber içleri boş değil. Yaşım bu operasyon için ileri mi acaba? Ve ücret bilgisi rica edeceğim.saygılar

 20. Serap selki 15:47 de 4 Ağustos 2018 - Yanıtla

  Merhaba Görkem bey, 39 yaşındayim göğüslerim 85 D cup bu ay icinde meme kucultme ameliyati olmak istiyorum yaptığınız operasyonların öncesi sonrası fotoğraflaranı gorebilirmiyim ve fiyat bilgisi alabilirmiyim tesekkurler

 21. Huriye buyukalp 02:59 de 31 Temmuz 2018 - Yanıtla

  Merhaba 34 yasindayim. 2 cocuk annesiyim bende 85DD sutyen kullaniyorum hem buyuk hem sarkti bende fiyat alabilirmiyim yeriniz tam nerde hemennnn dusunuyorum teşekkür ederim ?

 22. Sena 12:06 de 25 Temmuz 2018 - Yanıtla

  Merhaba Görkem Bey, 23 yaşındayım ve uzun süredir meme küçültme ameliyatını planlıyorum. Göğüslerim 85 D cup yazınız her soruma cevap verdi Bursa’dan İzmir’e gelerek bu ameliyatı düşünüyorum ameliyattan taburculuk sonrasında eve dönüşte sarsılma sorun olur mu ve fiyat bilgisi alabilir miyim ?

 23. Türkan çetinkaya 20:52 de 21 Temmuz 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben türkan 26 yaşındayım üç çocuk annesiyim göğüslerimin sarkmasından şikayetçiyim lütfen yardımcı olun devlet karşılıyormu başvursam

 24. İPEK T. 09:46 de 21 Temmuz 2018 - Yanıtla

  HOCAM MERHABA;
  31 YAŞINDAYIM 95C KULLANIYORUM BİR ÇOCUK ANNESİYİM EMZİRMESONRASI SARKMALAR OLDU VE PİŞİKLERDEN TENIMIN RENGİ DEĞİŞTİ ADETA. AMELİYAT OLMAK İSTİYORUM BANA FİYAT VERİRMİSİNİZ

 25. Esma colpo 15:38 de 13 Temmuz 2018 - Yanıtla

  Merhaba 23yasimdayim 105beden giyiyom bekarım 98 kiloyum çok rahatsız oluyorum çok ağrılarınm oluyor maddi durumumuz olmadığı için yapamıyorum ????? devlet karşiliya bilirmi baş vursam

 26. Sema 17:12 de 27 Haziran 2018 - Yanıtla

  Merhaba 90 beden takıyorum gogus kucultme ameliyatı fiyatini öğrenebilir miyim

 27. gözde 16:17 de 24 Haziran 2018 - Yanıtla

  merhaba Görkem bey 29 yaşındayım göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum. 110 120 beden sütyen kullanıyorum 🙁 ekim kasım gibi hemen olmak istiyorum çünkü hem sırt ağrılarımdan hemde görüntü açısından çok ama çok rahatsız olduğum bir konu. kızım 18 aylık çalıştığım için sadece akşam 11den sonra emziriyorum çok az süt geliyor artık onuda kesicem. ekimde kasımda bu ameliyatı olabilirmiyim hemde fiyat konusu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. iyigünler iyi çalışmalar..

 28. Gülseren ışılda 03:10 de 24 Haziran 2018 - Yanıtla

  Merhaba 46gunluk yeni doğum yaptım gögüslerim 120
  Çok tahatsız oluyorum acil ameliyat olmak istiyorum fiyat bilgisi alabilirmiyim

 29. Julide 00:42 de 19 Haziran 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben 85 d kullanıyorum daha normal ölçülerde ve dik olmasını istıyorum Yaptığınız operasyonlarınız öncesi sonrası fotoları var mı ve fiyat alabilir miyim?

 30. Rabia Damla Aygündüz 14:50 de 11 Haziran 2018 - Yanıtla

  Iyi günler hocam. Bende göğüs küçültme ve dikleştirme operasyonu hakkında bilgi almak istiyorum 85 D ve E cup kullanıyorum. 33 yaşındayım. Doğum ve emzirme dönemini geçireli 3 yıl oldu. Fiyat ta talep ediyorum. Iyi calismalar

 31. SEDA ESBİLEN 15:36 de 10 Haziran 2018 - Yanıtla

  Göğüs küçültme ameliyatı hakkında bilgi almak istiyorum birde fiyat konusunda yardımcı olabilirmisiniz

 32. İlknur gökkaya 14:04 de 9 Haziran 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben 95 beden takıyorum gögüslerim çok büyük sırt agrısı cok oluyor rahatsız olmaya başladım artık fiyat ögrenebilirmiyim

 33. Ayşenur cebe 21:28 de 7 Haziran 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben 23, yaşındayım göğüs bedenim 95 hatta bazen 100 bile olabiliyor sırt ağrıları ve duruş bozukluğum var asiri kilolu değilim genetik bir durum göğüs büyüklüğüm İzmir’de yaşıyorum fiyat bilgisi alabilir miyim

 34. kevser erdogan 22:14 de 3 Haziran 2018 - Yanıtla

  merhaba nasılsınız bedenim 95 C takıyorum ama 85 beden istiyorum fiyat konusunda bilgi alabilirmiyim

  • Op. Dr. Görkem Çalışkan 15:03 de 4 Haziran 2018 - Yanıtla

   Merhaba Kevser Hanım

   Mail adresinize dönüş sağladım

 35. Gülşah Kılıç 11:56 de 24 Mayıs 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben Zonguldak’ta yaşıyorum,24 yaşındayım ve 2 çocuk annesiyim.Göğüslerim büyük ve 100D kullaniyorum bulmaktada da çok sıkıntı çekiyorum.Göğüslermin arası sürekli iltihaplı pişik ve koku oluyo,omuzlarım iz oldu çok rahatsız oluyorum.Ama yakın zamanda yaptırma imkanım yok en azından beni bilgilendirirseniz sevinirim.Yani ortalama fiyat verirseniz bende ona göre kendimi hazırlamaya çalışırım 2 çocukla biraz zor oluyo.Cevaplarsanız sevinirim.

  • Op. Dr. Görkem Çalışkan 01:00 de 31 Mayıs 2018 - Yanıtla

   Merhaba Gülşah hanım

   Mail adresinize dönüş sağladım.

   • Derya mavili 21:59 de 3 Eylül 2018 - Yanıtla

    Küçüklüğünde beri ğöğüslerim büyük sütyen bedenin 90 dan 110 na çıktı evlin ama daha çocuk doğrulmadın

phone WhatsApp'tan Sor!
mobil-telefon mobil-whatsapp